Naujienos

27 Rugpjūčio 2014

Suteiktas leidimas pradėti pirmosios biokuro kogeneracinės elektrinės statybas Kaune

Bendrai „Danpower GmbH“ ir „GECO Investicijos“ įmonei „Danpower Baltic“ Kauno savivaldybė šią savaitę suteikė leidimą pradėti kogeneracinės elektrinės statybas Kaune, Taikos prospekte. Biokuro jėgainės pajėgumai sieks 20 MW šilumos ir 5 MW elektros gamybos galios, tai bus pirmoji biokuro kogeneracinė elektrinė Kaune, gaminanti tiek šilumą, tiek elektros energiją. Į jėgainės statybas bus investuoti 86 mln. litų. 

Kogeneracinės elektrinės statybas planuojama baigti iki 2016 m. pabaigos, šilumą ir elektrą ji gamins iš vietinio biokuro, šiluma bus tiekiama miesto gyventojams, elektra – į bendrus elektros tinklus. 

Kogeneracinė elektrinė Kaune yra pirmoji Vokietijos Hanoverio savivaldybei priklausančios energetikos bendrovės „Stadtwerke Hannover AG“, dirbančios su prekės ženklu „Enercity“, investicija Lietuvoje per kontroliuojamą antrinę įmonę „Danpower GmbH“. 

„Biokuro kogeneracija yra technologiškai sudėtingas procesas, reikalaujantis sąlyginai didelių investicijų, tačiau tai kryptis, kuria turėtų eiti visi didieji miestai – jėgainė gamins ne tik šilumą, bet ir elektros energiją, maksimaliai išnaudodama gamybos pajėgumus ir galėdama miestui pasiūlyti šilumą už patrauklią kainą, mažesnę nei biokuro katilinės. Jau turime sudarę preliminarius susitarimus su įrangos gamintojais, katilinės techninis projektas yra parengtas, tad artimiausiu metu pradėsime statybos darbus aikštelėje“, – sako Valentinas Belousovas, „Danpower Baltic“ vadovas. 

Pasak jo, šiuo metu yra baigiamos derybos su bankais dėl finansavimo ir pasirašomos sutartys su rangovais ir įrangos tiekėjais. Baigus šiuos pasirengimo darbus dar šį rudenį bus pradėtos elektrinės statybos. 

Biokuro kogeneracinė elektrinė Kaune yra pirmasis „Danpower“ projektas Lietuvoje, antrasis – Baltijos šalyse. „Danpower“ dvejus metus gamina ir tiekia šilumą Veru (Võru) miesto gyventojams, taip pat šiame mieste yra įkūrusi „Enercity“ klientus aptarnaujantį skambučių centrą.

„Danpower Baltic“ lygiomis dalimis valdo Lietuvos atsinaujinančios energetikos bendrovė „GECO Investicijos“ ir „Danpower GmbH“. 84,9% „Danpower GmbH“ akcijų priklauso „Stadtwerke Hannover AG“ („Enercity“), kuri yra penkta pagal dydį integruotų komunalinių paslaugų bendrovė Vokietijoje. „Stadtwerke Hannover“ dirba 2700 darbuotojų, jos pardavimai siekia 9,3 mlrd. litų (2,7 mlrd. eurų). 

„GECO Investicijos“ yra viena sparčiausiai augančių atsinaujinančios energetikos bendrovių Lietuvoje. Įmonė yra pastačiusi ir valdo 20 MW biokuro katilinę Kaune bei 4 MW – Joniškyje, plėtoja du biokuro projektus Vilniuje – 25 MW biomasės katilinę bei 20 MW šilumos ir 5 MW elektros galios biokuro kogeneracinę elektrinę. Bendros investicijos į šiuos projektus sudarys 105 mln. litų. Skirtinguose parengiamųjų darbų etapuose yra 80 MW bendros galios elektrinių projektai kituose miestuose, tarp kurių –  kogeneracinė elektrinė Šiauliuose. 70% „GECO Investicijų“ grupės akcijų valdo verslininkų Rakauskų šeima, 30% priklauso privataus kapitalo investicijų grupei „Žabolis ir partneriai“.

Naujienų sąrašas